๐ฑ Spesifikasi Lengkap Tecno Pop X Kamera 13MP Baterai 6500mAh
๐ฐ Estimasi Harga: โนโ15,999
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| SA/NSA | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2026, April 20 |
| Status | Available. Released 2026, April 24 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 167.9 x 79.3 x 8.2 mm (6.61 x 3.12 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm 2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 16, HIOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.5 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, (wide), AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | Yes |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 6500 mAh |
| Charging | 45W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Midnight Blue, Ripple Green |
| Price | โนโ15,999 |