📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia ZL Kamera 13MP Baterai 2370mAh
💰 Estimasi Harga: About 260 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – C6502, C6503, C6506 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 – C6502, C6506 |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 – C6503 | |
| 4G bands | 1, 2, 4, 5, 17 – C6506 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 131.6 x 69.3 x 9.8 mm (5.18 x 2.73 x 0.39 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (C6502 only) |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2370 mAh battery |
| Stand-by | Up to 500 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Music play | Up to 40 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Red |
| Models | C6503, C65023, C6506, C6502 |
| SAR | 0.96 W/kg (head) 1.47 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.63 W/kg (head) |
| Price | About 260 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1294:1 (nominal) / 2.352:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 74dB / Noise 66dB / Ring 82dB |
| Audio quality | Noise -88.2dB / Crosstalk -88.9dB |
| Battery (old) | Endurance rating 44h |