📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia C670X Kamera 1MP Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| GPRS | Up to 107 kbps |
| EDGE | Up to 296 kbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | Exp. announcement 2013. Released Exp. release 2013 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm 2 (~52.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~459 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 330 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13.1 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |