📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia U Kamera 5MP Baterai 1320mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 – ST25i |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 – ST25a | |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 112 x 54 x 12 mm (4.41 x 2.13 x 0.47 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 33.8 cm 2 (~55.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~280 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | NovaThor U8500 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB (4GB user available), 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1320 mAh battery |
| Stand-by | Up to 260 h (2G) / Up to 472 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 36 min (2G) / Up to 5 h 36 min (3G) |
| Music play | Up to 45 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White/ exchangeable bottom caps in white, black, pink, yellow |
| SAR | 1.09 W/kg (head) Â Â 0.93 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.62 W/kg (head) |
| Price | About 140 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 930:1 (nominal) / 1.758:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 65dB / Ring 72dB |
| Audio quality | Noise -87.3dB / Crosstalk -87.7dB |