📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia P Kamera 8MP Baterai 1305mAh
💰 Estimasi Harga: About 210 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – LT22i |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 122 x 59.5 x 10.5 mm (4.80 x 2.34 x 0.41 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | LED-backlit LCD, |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm 2 (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Sony WhiteMagic | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | NovaThor U8500 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB (13GB user available), 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| HDMI port | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Ion 1305 mAh battery |
| Stand-by | Up to 470 h (2G) / Up to 475 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Music play | Up to 80 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver, Black, Red |
| Models | LT22i |
| SAR | 1.18 W/kg (head) 0.84 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.78 W/kg (head) |
| Price | About 210 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 775:1 (nominal) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 60dB / Noise 61dB / Ring 63dB |
| Audio quality | Noise -87.3dB / Crosstalk -86.2dB |
| Battery (old) | Endurance rating 28h |