๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy Tab S6 Lite (2020) Kamera 8MP Baterai 7040mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 380 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 66 |
| Speed | HSPA, LTE – cellular model only |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, April 02. Released 2020, May 16 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 244.5 x 154.3 x 7 mm (9.63 x 6.07 x 0.28 in) |
| Weight | 467 g (1.03 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Stylus support | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 10.4 inches, 307.9 cm 2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~224 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| Chipset | Exynos 9611 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, (wide), 1/4.0″, 1.12ยตm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, gyro |
| ANT+ | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 7040 mAh |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Chiffon Pink, Angora Blue, Oxford Gray |
| Models | SM-P610N, SM-P615, SM-P610 |
| SAR | 1.45 W/kg (body) |
| Price | About 380 EUR |