๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy A21 Kamera 16MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 70 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – USA |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66, 71 – USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, April 08. Released 2020, June 26 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 167.8 x 76.7 x 8.1 mm (6.61 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm 2 (~79.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, One UI 2.0 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.35 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 16 MP, f/1.8, (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm, PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1″, 1.12ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-A215U, SM-A215U1, SM-S215DL, SM-A215W |
| SAR | 1.27 W/kg (head) ย ย 0.60 W/kg (body) |
| Price | About 70 EUR |