📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy J3 Pro Kamera 8MP Baterai 2600mAh
💰 Estimasi Harga: About 130 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, June. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 142.2 x 71.3 x 8 mm (5.60 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2600 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SM-J3119, SM-J3110, SM-J327, SM-J3119S |
| SAR EU | 0.43 W/kg (head) 1.37 W/kg (body) |
| Price | About 130 EUR |