๐ฑ Spesifikasi Lengkap Lenovo Phab2 Plus Kamera 13MP Baterai 4050mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 250 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – EMEA |
| 2, 4, 5, 7, 12, 13, 17 – USA | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 – ะะะะ |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, June. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 173.9 x 88.3 x 9.6 mm (6.85 x 3.48 x 0.38 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.4 inches, 112.9 cm 2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~344 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT8783 |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2″, 1.4ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4050 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Gunmetal Grey, Champagne Gold |
| Models | PB2-670M, PB2-670N, PB2-670Y |
| Price | About 250 EUR |