📱 Spesifikasi Lengkap Oppo U705T Ulike 2 Kamera 8MP Baterai 2020mAh
💰 Estimasi Harga: About 280 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 127 x 63.7 x 9 mm (5.0 x 2.51 x 0.35 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6517 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2020 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 280 EUR |