📱 Spesifikasi Lengkap Oppo R601 Kamera 15MP Baterai 1100mAh
💰 Estimasi Harga: About 320 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 112.8 x 55.5 x 14.3 mm (4.44 x 2.19 x 0.56 in) |
| Weight | 102.5 g (3.60 oz) |
| SIM | Yes |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 3.0 inches, 26.8 cm 2 (~42.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~192 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6515 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2GB user available), 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 320 EUR |