📱 Spesifikasi Lengkap Motorola W490 Kamera 3MP Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: About 50 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2007, September. Released 2007, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 98.8 x 48 x 17.3 mm (3.89 x 1.89 x 0.68 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.4 cm 2 (~24.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Second external CSTN, 65K colors display (96 x 80 pixels) Screensavers and wallpapers Downloadable logos | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 40 dialed, 40 received, 40 missed calls |
| Internal | 5MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC, MIDI ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/AAC+ player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Purple, Green |
| SAR | 1.08 W/kg (head) 0.55 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.76 W/kg (head) |
| Price | About 50 EUR |