📱 Spesifikasi Lengkap Motorola RIZR Z10 Kamera 15MP Baterai 1130mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2007, September. Released 2008, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 109.7 x 50.7 x 16.8 mm (4.32 x 2.00 x 0.66 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm 2 (~26.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Screensavers and wallpapers | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Symbian 9.2, UIQ 3.2 |
| Chipset | TI OMAP 2420 |
| CPU | 300 MHz ARM 1136 |
| GPU | PowerVR MBX |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 70MB 64MB RAM 128MB ROM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 320p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| MP3/AAC/AAC+/WAV/MP4/WMA/iMelody player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1130 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Chrome |
| SAR | 1.39 W/kg (head) 0.62 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.10 W/kg (head) |
| Price | About 150 EUR |