📱 Spesifikasi Lengkap Motorola PEBL VU20 Kamera 2MP Baterai 950mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/3.6 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2008, July. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 100 x 48.9 x 18.9 mm (3.94 x 1.93 x 0.74 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm 2 (~30.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Second external OLED, 65K colors display (128 x 160 pixels) Touch sensitive music keys Downloadable wallpapers, screensavers | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player iTap Organizer Voice command Voice memo | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h (2G) / Up to 130 h (3G) |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Purple, Rose Bloom, Navy Blue |
| SAR | 0.82 W/kg (head) 0.58 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |