๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Moto G8 Plus Kamera 48MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 270 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 28, 66 – LATAM | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, October 24. Released 2019, October 28 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 158.4 x 75.8 x 9.1 mm (6.24 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water-repellent coating | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm 2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 16 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide), dedicated video camera (1080p) Auxiliary lens |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 0.9ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/120fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes (market dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Dark Blue, Dark Red |
| Models | XT2019, XT2019-2 |
| SAR | 0.59 W/kg (head) ย ย 1.58 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.59 W/kg (head) ย ย 0.88 W/kg (body) |
| Price | About 270 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 168699 (v8) GeekBench: 5641 (v4.4), 1385 (v5.1) GFXBench: 6.5fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1505:1 contrast ratio, 581 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo |
| Loudspeaker | Voice 79dB / Noise 74dB / Ring 80dB |
| Audio quality | Noise -93.2dB / Crosstalk -94.2dB |
| Battery (old) | Endurance rating 87h |