๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Moto G8 Play Kamera 13MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 90 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 66 – LATAM |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, October. Released 2019, October |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 157.6 x 75.4 x 9 mm (6.20 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 183.6 g (6.49 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm 2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P70M (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.1 GHz Cortex-A73 & 4×2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/2.0, (wide), 1.25ยตm, PDAF 8 MP, f/2.2, 117ห (ultrawide), 1.12ยตm Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black onyx, Magenta red |
| Models | XT2015, XT2015-2 |
| SAR | 0.62 W/kg (head) ย ย 1.68 W/kg (body) |
| Price | About 90 EUR |