📱 Spesifikasi Lengkap Motorola A840 Kamera 3MP Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 94 x 49 x 24 mm (3.70 x 1.93 x 0.94 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm 2 (~33.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Second external 4096 colors display (96 x 64 pixels) Downloadable images | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries, Photo call |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/MP4 player Organizer Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | |