📱 Spesifikasi Lengkap Micromax A59 Bolt Kamera 3MP Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: About 50 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014. Released 2014 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm 2 |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Spreadtrum SC7710 |
| CPU | 1.0 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.16 W/kg (head) 0.61 W/kg (body) |
| Price | About 50 EUR |