📱 Spesifikasi Lengkap Micromax A28 Bolt Kamera N/A Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: About 40 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014. Released 2014 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 116.9 x 62.5 x 12.5 mm (4.60 x 2.46 x 0.49 in) |
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm 2 (~49.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Mali-300 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | 320p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 40 EUR |