📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus L7 II Dual P715 Kamera 8MP Baterai 2460mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 – P715 |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 – P716 | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 122.2 x 66.6 x 9.7 mm (4.81 x 2.62 x 0.38 in) |
| Weight | 115.5 g (4.06 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm 2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2460 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 800 h (2G) / Up to 800 h (3G) |
| Talk time | Up to 9 h 30 min (2G) / Up to 12 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| SAR EU | 0.49 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |