📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus F5 Kamera 5MP Baterai 2150mAh
💰 Estimasi Harga: About 220 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 17 – AS870 | |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 20 – P875 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 126 x 64.5 x 9.3 mm (4.96 x 2.54 x 0.37 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Yes |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm 2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2150 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 500 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 12 h (2G) / Up to 8 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| SAR EU | 0.47 W/kg (head) 0.43 W/kg (body) |
| Price | About 220 EUR |