📱 Spesifikasi Lengkap LG Folder 2 Kamera 2MP Baterai 1470mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2020, April 14. Released 2020, April 17 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 107.9 x 55 x 18 mm (4.25 x 2.17 x 0.71 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm 2 (~40.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| External 0.9 inches monochrome display | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Phonebook | Practically unlimited entries and fields, Photocal |
| Call records | Practically unlimited |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Uses main camera | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Yes |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1470 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Platinum Gray |
| Price | About 150 EUR |