📱 Spesifikasi Lengkap Doogee S59 Kamera 16MP Baterai 10050mAh
💰 Estimasi Harga: About 180 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2020, Q2. Released 2020, Q2 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 161 x 80.2 x 18.3 mm (6.34 x 3.16 x 0.72 in) |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 30m for 90 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.71 inches, 81.4 cm 2 (~63.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio A25 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Quad | 16 MP, f/2.0, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 130Ëš (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 130Ëš (macro), PDAF Auxiliary lens |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 10050 mAh |
| Charging | 24W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Price | About 180 EUR |