📱 Spesifikasi Lengkap LG Cosmos 2 Kamera 3MP Baterai 900mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / CDMA2000 |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1x |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, July. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 112 x 52 x 16 mm (4.41 x 2.05 x 0.63 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm 2 (~21.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | No |
| SNS applications MP4/H.264 player MP3/eAAC+/WMA player Document viewer Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 818 h |
| Talk time | Up to 6 h 16 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.25 W/kg (head) |
| Price | About 90 EUR |