📱 Spesifikasi Lengkap HTC Titan Kamera 8MP Baterai 1600mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 131.5 x 70.7 x 9.9 mm (5.18 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | S-LCD |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm 2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS; Bing Maps |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Facebook and Twitter integration YouTube client Document viewer/editor Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 360 h (2G) / Up to 460 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h 50 min (2G) / Up to 6 h 50 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Carbon Gray |
| SAR | 0.38 W/kg (head) |
| Price | About 140 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1007:1 (nominal) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 75dB / Noise 66dB / Ring 82dB |
| Audio quality | Noise -86.9dB / Crosstalk -75.5dB |