๐ฑ Spesifikasi Lengkap LG Aristo 2 Kamera 13MP Baterai 2410mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 70 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2018, January. Released 2018, January |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 71.9 x 8.1 mm (5.70 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.1″, 1.12ยตm, PDAF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5.0″, 1.12ยตm |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, S-GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2410 mAh, removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Titan |
| Models | LM-X210, LM-X210(G), M210, LM-X210VPP |
| Price | About 70 EUR |