๐ฑ Spesifikasi Lengkap Lenovo Z5 Pro GT Kamera 16MP Baterai 3350mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 400 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2018, December. Released 2019, January |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 73 x 9.3 mm (6.11 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm 2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, ZUI 11.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 1/2.6″, 1.22ยตm, PDAF 24 MP, 1/2.8″, 0.9ยตm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@120fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Dual | Manual pop-up 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm Manual pop-up 8 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Infrared Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 3350 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Carbon Black |
| Models | L78032 |
| Price | About 400 EUR |