๐ฑ Spesifikasi Lengkap Lenovo Vibe X2 Kamera 13MP Baterai 2300mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 270 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 1, 3, 7, 40 | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 140.2 x 68.6 x 7.3 mm (5.52 x 2.70 x 0.29 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | ยท Micro-SIM โข Micro-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6595M |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A17 & 4×1.7 GHz Cortex-A7) |
| GPU | PowerVR G600 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Air gestures | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 2300 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 228 h (2G) / Up to 216 h (3G) |
| Talk time | Up to 17 h (2G) / Up to 19 h (3G) |
| ๐น MISC | |
| Colors | White, Gold, Red, Charcoal |
| Models | X2-AP, X2-EU, X2-CU |
| Price | About 270 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | Basemark X: 6512 |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 67dB / Ring 71dB |
| Audio quality | Noise -92.5dB / Crosstalk -92.2dB |
| Battery (old) | Endurance rating 50h |