📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Tab S8 Kamera 8MP Baterai 4290mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 209.8 x 123.8 x 7.9 mm (8.26 x 4.87 x 0.31 in) |
| Weight | 299 g (10.55 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm 2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3745 |
| CPU | Quad-core 1.86 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 3.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4290 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 400 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Ebony, Blue, Canary Yellow, White |
| Models | TAB S8-50LC |
| Price | About 150 EUR |