📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo S856 Kamera 8MP Baterai 2500mAh
💰 Estimasi Harga: About 210 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, October. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 151 x 77.8 x 9 mm (5.94 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 456 h (2G) / Up to 312 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (2G) / Up to 25 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 210 EUR |