📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo A319 Kamera 5MP Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: About 70 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, October. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 123.5 x 63.8 x 10.2 mm (4.86 x 2.51 x 0.40 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm 2 (~57.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 480p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 372 h (2G) / Up to 240 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (2G) / Up to 3 h 30 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black, Red |
| Models | A319 |
| Price | About 70 EUR |