📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo S750 Kamera 8MP Baterai 2000mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, Q3. Released 2014, Q3 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 135 x 68.2 x 9.9 mm (5.31 x 2.69 x 0.39 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~60.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black/Orange |
| Price | About 150 EUR |