📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Golden Warrior A8 Kamera 13MP Baterai 2500mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 – A806 |
| 38, 39, 40 – A808T | |
| 4G bands | 1, 3 – A806 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, July. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 140.5 x 70.8 x 9 mm (5.53 x 2.79 x 0.35 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | A806, A8 |
| Price | About 150 EUR |