📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo K6 Enjoy Kamera 12MP Baterai 3300mAh
💰 Estimasi Harga: About 190 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2019, April. Released 2019, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 156.4 x 75 x 8 mm (6.16 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm 2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, PDAF 8 MP Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3300 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Blue, Black |
| Models | L38082, 8082 |
| Price | About 190 EUR |