๐ฑ Spesifikasi Lengkap Lenovo A7 Kamera 13MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 100 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, April 13. Released 2019, April 13 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 155 x 75 x 12 mm (6.10 x 2.95 x 0.47 in) |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.09 inches, 91.0 cm 2 (~78.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.6 GHz Cortex-A55 & 4×1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, (wide), 1/3.1″, 1.12ยตm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | L19111 |
| Price | About 100 EUR |