๐ฑ Spesifikasi Lengkap Lenovo K3 Kamera 8MP Baterai 2300mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 80 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | TD-SCDMA, TD-LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2014, December. Released 2014, December |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 141 x 70.5 x 7.9 mm (5.55 x 2.78 x 0.31 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/4.0″, 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 580 h |
| Talk time | Up to 31 h |
| ๐น MISC | |
| Colors | Yellow |
| Price | About 80 EUR |