📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Golden Warrior Note 8 Kamera 13MP Baterai 3300mAh
💰 Estimasi Harga: About 160 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, December. Released 2014, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 169.3 x 83.6 x 8.7 mm (6.67 x 3.29 x 0.34 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm 2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3300 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White |
| Models | A936 |
| Price | About 160 EUR |