📱 Spesifikasi Lengkap Asus Memo Pad 8 ME180A Kamera 5MP Baterai 3950mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 212.4 x 127.4 x 10 mm (8.36 x 5.02 x 0.39 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | No |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm 2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 3950 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 9 h (multimedia) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray, White, Pink |
| Price | About 150 EUR |