📱 Spesifikasi Lengkap Asus Fonepad 7 Kamera 5MP Baterai 3950mAh
💰 Estimasi Harga: About 220 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| HSDPA – ME175CG | |
| 4G bands | 3, 7, 8, 20 – ME372CL |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps/ LTE (ME372CL) |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 196.8 x 120 x 10.5 mm (7.75 x 4.72 x 0.41 in) |
| Weight | 328 g (11.57 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm 2 (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.2 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 3950 mAh, non-removable (15 Wh) |
| Stand-by | Up to 840 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) (2G) / Up to 28 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Sapphire black, Diamond white |
| Price | About 220 EUR |