📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Blade A2 Plus Kamera 13MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2017, February. Released 2017, February |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 155 x 76.2 x 9.8 mm (6.10 x 3.00 x 0.39 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), MiFavor UI |
| Chipset | Mediatek MT6750T (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 24 h (mixed usage) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gold |
| Models | V0730 |
| Price | About 150 EUR |