๐ฑ Spesifikasi Lengkap Asus Zenfone Live ZB501KL Kamera 13MP Baterai 2650mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 150 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, February. Released 2017, March |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 141.2 x 71.7 x 8 mm (5.56 x 2.82 x 0.31 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), ZenUI 3.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1.4ยตm, AF |
| Features | LED falsh |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2650 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Shimmer Gold/Rose, Pink/Navy Black |
| Models | A007 |
| Price | About 150 EUR |