๐ฑ Spesifikasi Lengkap ZTE nubia M2 Kamera 13MP Baterai 3630mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 300 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, March. Released 2017, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 75.9 x 7 mm (6.08 x 2.99 x 0.28 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow), nubia UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/2.9″, 1.25ยตm, AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 3630 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black Gold, Champagne Gold |
| Models | NX551J, Nubia M2, NUBIA NX551J |
| Price | About 300 EUR |