๐ฑ Spesifikasi Lengkap ZTE nubia M2 lite Kamera 13MP Baterai 3000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 120 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, March. Released 2017, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 155.7 x 76.7 x 7.5 mm (6.13 x 3.02 x 0.30 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow), nubia UI 4 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black Gold, Champagne Gold |
| Models | NX573J, LS032M |
| Price | About 120 EUR |