📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Director Kamera 15MP Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1700 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 118.1 x 62.5 x 12.2 mm (4.65 x 2.46 x 0.48 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Non-removable |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm 2 (~49.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | MSM7626A |
| CPU | 1.0 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.20 W/kg (head) 1.40 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |