📱 Spesifikasi Lengkap HTC Desire L Kamera 5MP Baterai 1800mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 128 x 66.9 x 8.9 mm (5.04 x 2.63 x 0.35 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm 2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Beats Audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | To be confirmed |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 607 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black, Pink |