📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Vibe P1 Kamera 13MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 380 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, September. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 152.9 x 75.6 x 9.9 mm (6.02 x 2.98 x 0.39 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.1 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2 |
| Stand-by | Up to 648 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Talk time | Up to 49 h (2G) / Up to 44 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Platinum, Graphite Grey |
| Models | P1c58, P1a41 |
| Price | About 380 EUR |