📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Phab Plus Kamera 13MP Baterai 3500mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, September. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 186.6 x 96.6 x 7.6 mm (7.35 x 3.80 x 0.30 in) |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.8 inches, 127.5 cm 2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~324 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 3500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 480 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gunmetal Grey, Titanium Silver, Champagne Gold |
| Models | PB1-770M |
| Price | About 250 EUR |