๐ฑ Spesifikasi Lengkap Lenovo ZUK Z2 Pro Kamera 13MP Baterai 3100mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 350 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, April. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 145.4 x 70.5 x 7.5 mm (5.72 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm 2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat), ZUI 2.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2×2.15 GHz Kryo & 2×1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.8, 1.34ยตm, PDAF, OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2″, 1.4ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, altimeter |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3100 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| ๐น MISC | |
| Colors | Titanium Black, Ceramic White |
| Models | ZUK Z2121 |
| Price | About 350 EUR |