📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Blade V7 Max Kamera 16MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 280 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, April. Released 2016, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 154 x 76.5 x 7.2 mm (6.06 x 3.01 x 0.28 in) |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Models | BLADE V0710, BV0710 |
| Price | About 280 EUR |