📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy A13 5G Kamera 50MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: $ 62.99 / € 137.54 / £ 75.89
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 2, 5, 41, 48, 66, 71, 77 Sub6/mmWave – SM-A136U | |
| 5G bands | 2, 5, 66, 77 Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, December 02 |
| Status | Available. Released 2021, December 03 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 164.5 x 76.5 x 8.8 mm (6.48 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | PLS LCD, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm 2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 14, One UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Virtual proximity sensing | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-A136U, SM-A136U1, SM-A136W, SM-A136B, SM-S136DL |
| SAR | 1.27 W/kg (head) 0.58 W/kg (body) |
| Price | $ 62.99 / € 137.54 / £ 75.89 |